Fudbal kao druĆĄtvena pojava, a najvaĆŸnija sporedna stvar u muĆĄkim ĆŸivotima, pojavio se u Sarajevu davne 1910. godine. Prvu loptu, kojom se ĆĄutala prva utakmica, donijeli su maturanti Prve gimnazije Feodor LukaÄ i Emil NajĆĄul. Sa prvom zakotrljanom loptom, isti uÄenici su osnovali i prvi nogometni klub.
Fudbal je postao ”zaraza”, svi su ga voljeli igrati. Igrao se svagdje na ulici, u parku, prije i poslije nastave, na velikom odmoru, na……. Igrao se na malim ograniÄenim prostorima i uvijek je imao svoj igraÄe i svoje navijaÄe ili kako se to danas moderno kaĆŸe ”fanove”.
PoÄetak fudbala je uvijek bio (u cijelom svijetu, pa time u Sarajevu) na malim prostorima, pa se moĆŸe reÄi da je mali fudbal preteÄa velikog fudbala, a koji nije nikada dostigao isti tretman u sportu kao veliki fudbal.
Mali fudbal su voljeli svi; bilo da su igrali, gledali, navijali itd., ali sve to nije bilo sluĆŸbeno organizovano, za razliku od velikog brata zvanog veliki fudbal. Veliki fudbal je uvijek bio organizovan kao savez, kao liga, kao … i to mu je davalo izgled ozbiljnosti i profesionalnosti, a sa tim je dobijao i na ugledu i popularnosti.
Zbog ovih razloga, neorganizovanosti prije svega, iako omiljen medju rajom mali nogomet nije dugo vremena imao svoje mjesto u sluĆŸbenoj porodici sportova.
Igralo se sa zadovoljstvom za sebe, za raju, za firmu, za ĆĄkolu,…. ali nikada sluĆŸbeno za ono ĆĄto nosi oznaku FK ili NK. Ne rijetko su i sudije, svojom povrĆĄnoĆĄÄu, doprinosili toj skromnijoj slici malog fudba jer su sudili u civilnim odijelima, primjenjujuÄi neka svoja pravila koja su proizlazila iz velikog fudbala.
Trebalo je da prodje sedamdesetak godina od ”prve ĆĄutnute lopte” u gradu, pa da se poÄne raditi neĆĄto ozbiljnije oko davanja sluĆŸbene forme ovom ”starom”, a tada (kod nas) joĆĄ nepriznatom sportu kao sluĆŸbenoj sportskoj disciplini.
Tih godina grupa zaljubljenika malog fudbala sa bazom u Privrednoj banci, predvodjeni g. MuzuroviÄ, NezirhodziÄ, KovaÄeviÄ i dosta drugih Äija sam prezimena naĆŸalost zaboravio odluÄila je da mali fudbal stavi u neku ”zakonsku sportsku formu”, koja Äe konaÄno dati profesionani nivo malom fudbalu koji mu zasluĆŸeno pripada.
Borba je bila zahtjevna i puna iskuĆĄenja, ali se dobrim dijelom uspjelo, jer su neki naredni turniri (prije svega nezaboravni FIS-GOL) imali profesionalnu formu, a pojedini organizatori raznih turnira poÄeli su medjusobno da saradjuju i prave neku formu udruĆŸenja. To je bilo ”TO”, baza na koju se kasnije sve dogradilo, pa se i dan-danas ”radi na tome” tj. kompletnom priznavanju jednakosti velikog i malog nogometa.
Autor ovog teksta je bio registrovani igraÄ velikog fudbala i neregistrovani igraÄ malog fudbala, ali je volio jednako da igra oba sa istom ljubavlju.
Da se ne bi ovaj tekst zavrĆĄio sam ”birokratskim” nabrajanjima imena i dogadjaja, pisac Äe pokuĆĄati da opiĆĄe jedan malo neobiÄan gradski teren za mali fudbal, na kojem je on kao srednjoĆĄkolac odigrao svoj prvi malonogometni turnir davne 1967 godine. Ovaj tekst je dobra prilika da Äitaoci malo ”bace pogled” kako to funkcioniĆĄe kada se nema profesionalni pristup malom fudbalu.
Na mjestu danaĆĄnjeg KSC Skenderija, bio je stari sportski centar Skenderija (na slici) koji je pored drugih terena imao i teren za mali fudbal. Taj teren za mali fudbal, je bio stjeĆĄnjen izmedju velikog terena i padina TrebeviÄa tj, dijela grada zvanog Soukbunar. (Iako je sitno i u daljini vidi se taj teren na slici, iza gola na juĆŸnoj strani)
Podloga terenu je bila crna ĆĄljaka i tu je veÄ poÄinjao ”nesporazum” i nedostatak pravila. Neki (rijetki, ali ih je ipak bilo) su igrali u kopaÄkama sa kramponima, a veÄina u obiÄnim Borovo patikama. To nije bilo uredu, ali nije bilo nikakvih strogih pravila, pa sudija nije mnogo insistirao da dotiÄni igraÄ u kopaÄkama, skine iste.
I golovi su bili malo neobiÄni, mjerili su 5m ĆĄirine i 2m visine. (ni veliki fudbal 7,24m i 2,44m ,ni mali uobiÄajeni golovi 3m sa 2m). Sam teren je bio neobiÄno dug (od korner zastavice gola do druge zastavice, cca 50m) i priliÄno uzak, sa tim da se jedna strana zavrĆĄavala u brdu, bez linije odnosno sa slobodnom sudijnom procjenom virtuelne aut linije.
Ova ĆĄirina slobodne sudijske procjene, dozvoljavala je ponekada da se lopta ”odbija” od brda i vrati u igru, po sistemu ima (ili nema) odbije kako se u malim dvoriĆĄtima uvijek svadjalo, ima (ili nema) golova iz ”odbije” (sa odbijom tj, odbijanjem od zid).
Mnogo godina kasnije, gledaÄu u Americi, mali fudbal u hokejaĆĄkom igraliĆĄtu u kojem je bilo viĆĄe ”odbije” nego same igre. Zvijezda ovog malog fudbalu u Americi bio je nekada poznati igraÄ FK Hajduka SlaviĆĄa Ćœungul.
Markiranje terena bilo je po slobodnoj procjeni ”jare”, koji je markirao po svojoj procjeni nekakav ”devetarac” (pravougaoni) sa bijelom taÄkom za penal. On je to objaĆĄnjavao matematikom, govoreÄi da je sedmerac (penal) na golu 3×2, a jedanaesterec na golu 7,24×2,44, pa je shodno tome, ”na njegovu pamet”, penal za gol 5×2 ”deveterac”.
MoĆŸda mu je matematika i bila dobra, ali je evidentno da nije bilo nikakvih pisanih pravila za tu vrstu malog nogometa.
Sam teren je bio, bogami, povelik pa se u polju igralo sa ĆĄest igraÄa, obiÄno tri naprijed i tri pozadi.
Za razliku od ovog turnira, igrao sam i na turniru na Hridu gdje je teren tako mali da se igra sa Äetiri igraÄa. Iskreno mislim da je i to previĆĄe (puno igraÄa, a teren mali) i da je tom terenu viĆĄe odgovarala igra tipa; golman plus tri igraÄa.
Aut se izvodio, zavisno do sudije, nekad nogom, a nekad rukom, kao u velikom fudbalu.
Ovo je bila priÄa iz istorije sarajevskog malog fudbala, priÄa koja govori o raznolikosti gradskog malog fudbala (zavisno od terena i prilika). Ona je, za mene, puna topline i radosti, ali ipak govori o dugogodiĆĄnjoj potrebi davanje legitimne forme ovom dragom sportu.
Bez profesionalne organizacije i prateÄih ”papira” to nije pravi sport, nego samo zabavna igra za raju. Ima i to svoje slobode i ljepote, ali na rekreativnom fudbalu.
Mali fudbal iznad svega zasluĆŸuje svoje priznanje kao oficijelni sport, moĆŸda jednog dana i olimpijski, i zato cijenim i podrĆŸavam sve one koji su sebe ulagali i danas ulaĆŸu da mali fudbal dobije svoj pravi, domaÄi i internacionalni, status.
Autor: Mirza HasanefendiÄ
FIS-GOL TIM
13.05.2023.