FIS GOL 83-91

MINISTARSTVO ZA SPORT BIH, NEOPHODNO ILI NE?

AKTUELNA TEMA PORTALA, NOVEMBAR 2018

Kakvo je stanje u bosanskohercegovackom sportu? Bosna i Hercegovina je zemlja koja na oficijelnim svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima od sticanja nezavisnosti 1992. godine ima jednu, jedinu medalju. Ne racunajuci borilacke sportove.
Pardon, ima bronza atleticara Amela Tuke osvojenu na Svjetskom sampionatu 2015. godine u Pekingu. Medalja je vlasnistvo sportiste kojeg svojevremeno Komisija za vrhunski sport Olimpijskog komiteta BiH prvobitno nije stavila na spisak perspektivnih koje treba stipendirati.
Zasto ovaj uvod? Zelimo da se osvrnemo ovaj put na politicare, koji su po nama, zajedno sa sportskim savezima najodgovorniji za ovakvo stanje.
Zasto jedni a sto drugi?
Od rata, pa na ovamo na izborima redovno pobijede oni koji sport marginaliziraju, smatraju ga manje bitnom zivotnom sferom u drustvu. Medjutim, slavljenicki sampanjac otvaraju voljom biraca a sportista i sportskih radnika ima prilican broj, za koga oni glasaju. O bh. sportu i pravim sportistima, dosadasnja praksa je nedvosmisleno pokazala, bilo da su na vlasti desni, lijevi, centralni, radikalni, liberalni… u proteklih skoro tri decenije, cast rijetkim izuzecima, brinu macehinski.
Konkretno, ne brinu. Nije ih briga za sport i sportiste, osim za one koji vise sa predizbornih plakata njihovih, u konacnici, pobjednickih stranaka. Shodno situaciji, nisu rijetki slucajevi da pojedini, sportisti, treneri i sportski radnici, likovi niskog morala od izbora do izbora cesto mijenjaju politicke dresove.
U sportu ove pokradene i u korupciji ogrizle zemlje njima je jedino dobro. Redovno su izdasno i neselektivno finansirani iz (za sport mizernih) budzeta, grantova na gotovo svim nivoima vlasti u BiH. Ti i takvi godinama ”grabe lopatom”, dok kukaju najvise. A u politiku su usli kako bi se borili za sport i sportiste. Ustvari, bore se za sebe i svoje dzepove. Sramno. Jadno i pogubno za sport ali i drustvo u cijelini.

Vrlo jednostavno, tako propadaju istinski talenti, klubovi, ali i mnogi strukovni sportski savezi.
Pisali smo vec ali da ponovimo. U posljednje vrijeme na „prosjackom stapu“ i pred organizacionim raspadom su i veoma popularni sportovi u BiH, rukomet i kosarka. Dozivljavaju sunovrat. Na ivici ambisa su i iz razloga jer mnogi nesposobni funkcioneri u strukovnim savezima su produzene ruke losih politika i trckarala glavnih ”mocnika”.
Ministarstvo za sport na nivou BiH, neophodno ili ne? Portal www.fisgol83-91.com u proteklom periodu je kroz razgovore o temama koje su, po nama, bitne za razvoj sporta u BiH zelio da ukaze na znacajne segmente za razvoj sporta u BiH. Na dnevnom redu je bilo vise tema, samo da navedemo neke: Zakon o sportu BiH, Drzava i sport, Poltronstvo u sportu, Istrazivacko novinarstvo u sportu…..

Ovaj put zelimo da razgovaramo na temu: Ministarstvo za sport na nivou BiH, neophodno ili ne?

Poznato je da smo mi jedina zemlja, bar u Evropi, koja nema adekvatno drzavno ministarstvo za sport (i kulturu, jer obicno idu zajedno). Smatramo da bi se formiranja navedenog ministarstva na nivou drzave BiH stvorili osnovni preduslovi za strategijski (planovi, programi, transparetnost, zakonsko finansiranje, ….) rad, koji bi pomogao da sport i sportisti krenu putevima progresa.
Otvaramo svojevrsnu kampanju u cilju animiranja sire javnosti da nam se pridruzi, te da na taj nacin ucinimo nesto konkretno za sport u Bosni i Hercegovini. Voljeli bi da nasu aktivnost prepoznaju, te nam se pridruze i ostali mediji, clanovi strukovnih sportskih saveza, sportisti a prije svega vi nasi dragi redovni citaoci.

Znamo ko neće, POLITIČARI – oni koji su na sva usta pričaju, obećavaju i koji godinama ništa ne čine za sport u BiH. A NAŽALOST, SVE OD NJIH ZAVISI!?

Urednik

FIS-GOL TIM

Sarajevo, 1.novembra 2018

Exit mobile version